HIWIN MGW-15-H-Z0-H-M Block
HIWIN
  • Series: MG Series
  • Width Type: W (Wide)
  • Block Type: Square Type
  • Model Size: 15 mm
  • Load Type: H(Long)
  • Block Mounting Type: Mounting from Top
  • Preload Code: Z0 (Very Light Preload)
  • Precision Code: H (High)
  • Material: M (Stainless Steel)
10 in stock (can be backordered)
  • 10% Tariff surcharge will be added at Cart / Checkout.
The MGW-15-H-Z0-H-M in Brief
The HIWIN part number MGW-15-H-Z0-H-M is a MG Series, Wide version (MGW), Linear Guide Block. The MGW-15-H-Z0-H-M is compatible with 15 mm MG Series (Wide version) Guide Rail. It is suitable for miniature applications and very light load duty. It has a long form square type mounting surface that can accept mounting bolts through the top of the mounting surface. To help maintain precision for many industrial applications, the MGW-15-H-Z0-H-M has a very light preload and high-level precision grade (in relation to other MG Series blocks).
MG Series – Miniature Linear Guideway
Features of MGW Series
Design features of wide type miniature guideways- MGW:
  1. The enlarged width design increases the capacity of moment loading.
  2. Gothic arch contact design has high rigidity characteristics in all directions.
  4. Interchangeable types are available in certain sizes and precision grades.
MGW Series Application Examples
  • Printer
  • Robotics
  • Precision Measuring Equipment
  • Semiconductor Equipment
About STOVIL
Additional information
Shipping Weight 0.492 lbs
Shipping Dimensions 3.822 × 2.7885 × 0.663 in