HIWIN HGH-15-CA-ZA-C Block
HIWIN
  • Series: HG Series
  • Block Type: H (Square Type)
  • Model Size: 15 mm
  • Load Type: C (Heavy Load)
  • Block Mounting Type: A (Mounting from Top)
  • Preload Code: ZA (Medium Preload)
  • Precision Code: C (Normal)
14 in stock (can be backordered)
  • Have STOVIL install the add-on kit for you.
  • 10% Tariff surcharge will be added at Cart / Checkout.
The HGH-15-CA-ZA-C in Brief
The HIWIN part number HGH-15-CA-ZA-C is a HG Series Linear Guide Block. The HGH-15-CA-ZA-C is compatible with 15 mm HG Series Guide Rail. It is suitable for heavy load duty and has a square type mounting surface that can accept mounting bolts through the top of the mounting surface. To help maintain precision for many industrial applications, the HGH-15-CA-ZA-C has a medium preload and normal-level precision grade (in relation to other HG Series blocks).
HG Series – Heavy Load Ball Type Linear Guideway
Features of HG Series
Self-Aligning Capability
Interchangeability
High Rigidity in All Four Directions
HG Series Application Examples
  • Machine Centers
  • NC Lathes
  • Grinding Machines
  • Precision Machining Machines
  • Heavy Cutting Machines
  • Automation Devices
  • Transportation Equipment
  • Measuring Equipment
  • Devices Requiring High Positional Accuracy
About STOVIL
Additional information
Shipping Weight 0.463 lbs
Shipping Dimensions 3.276 × 1.599 × 1.287 in